Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest Crossfit i jak zacząć trening

Czym jest Crossfit i jak zacząć trening

Moda na Crossfit zapanowała na dobre. Ma tylu samo zwolenników co przeciwników, jednak nie da się przechodzić obok tego tematu obojętnie. Czym w takim razie jest Crossfit?

Crossfit, co to?

Crossfit przyszedł do nas prosto ze USA. Pod patronatem marki Reebok zapanowała nowa moda. Jest to nic innego jak program treningu siłowego i kondycyjnego. Podczas treningu pracuje się zarówno nad siłą jak i motoryką. Każde ćwiczenie ma określoną nazwę, a całe ich grupy łączone są w WODy, czyli Workout of the Day. Podczas intensywnego wysiłku jesteśmy w stanie spalić mnóstwo kalorii i zbudować atletyczne ciało.

Przeciwnicy i wyśmiewanie Crossfit

Często można spotkać się z wyśmiewaniem osób uprawiających Crossfit. Powody są dwa. Pierwszy to społeczność, w której niektórzy przesadzają z chwaleniem się swoimi postępami i pierwszą rzeczą jest informowanie wszystkich swoich znajomych o tym, że trenowało się Crossfit. Druga sprawa to technika. Z jednej strony Crossfit koncentruje się na ilości powtórzeń pozostawiając technikę na drugim miejscu. W praktyce jednak, w profesjonalnych klubach z doświadczoną kadrą zwraca się dużą uwagę na poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń. Dlatego ryzyko kontuzji jest mniejsze, a efekty treningu lepsze.

Crossfit, jak się za to zabrać?

Przede wszystkim znaleźć odpowiedni klub. W Polsce wyrastają dosłownie jak grzyby po deszczu, dlatego wybór jest coraz większy. Zajęcia z Crossfit można znaleźć także na siłowniach. Jeśli kadra i sprzęt jest odpowiedni, trening będzie przynosił szybkie efekty. Trenujemy całe ciało. Dzięki WODom możemy mierzyć swoje postępy. Wiemy czy robimy więcej powtórzeń w krótszym czasie czy też pracujemy z większym ciężarem. Jest to trening zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Warto spróbować, praca w grupie daje dodatkową satysfakcję. Można śmiało wprowadzać element rywalizacji, a także walczyć z własnymi słabościami.

Przykładowe treningi Crossfit

Crossfit oferuje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o trening. Możemy wykonywać go zarówno na czas, jak i na liczbę powtórzeń. To co czyni go świetnym – to możliwość stałego mierzenia swoich postępów.

Pamiętaj, warto zapisać się do klubu, gdzie poznamy techniki Crossfit. Prawidłowe przysiady czy też wyrywanie sztangi pomoże nam w treningu. Łatwo o kontuzję dlatego trzeba ćwiczyć technikę. Rozciąganie i mobilność jest także nie bez znaczenia, powodzenia! Listę klubów Crossfit możesz znaleźć w naszych obiektach.

Tagi: