Boczki, wałeczki, fałdki wyłaniające się na plecach w okolicy stanika – to zmora wielu pań. Czy tłuszczyku na plecach można się pozbyć? Oczywiście, że tak!
Która kobieta nie marzy o tym, by móc prezentować piękne plecy. Skóra na plecach powinna być nie tylko zadbana – gładka i nawilżona (z tym poradzą sobie odpowiednie kosmetyki), ale także jędrna, pozbawiona nadmiaru tłuszczu – i właśnie w tym pomogą odpowiednie ćwiczenia na plecy.
O plecy warto zadbać nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. By trening pleców był bezpieczny i skuteczny, powinien obejmować wszystkie partie mięśni znajdujące się w tej okolicy, to znaczy m.in. mięśnie grzbietu – prostownik, mięsień czworoboczny pleców, mięsień równoległy grzbietu. Nie wolno zapominać o mięśniach głęboki, zlokalizowanych najbliżej kręgosłupa.
Najlepszym sposobem na „zrobienie” pięknych pleców jest połączenie treningu siłowego oraz treningu kardio. Do treningu siłowego warto jest wykorzystać różnego rodzaju obciążenia. Ten tryb treningu wzmocni i ukształtuje mięśnie pleców. Z kolei trening kardio pomoże zredukować tłuszcz zlokalizowany w tych okolicach. Do tego włączyć należy zdrową, zbilansowaną dietę i sukces murowany.
By wytrenować swoje plecy nie trzeba od razu „rzucać się” na specjalistyczne maszyny, ani zapisywać się na treningi. Regularne wykonywanie w domu kilku prostych ćwiczeń z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd pleców. Dziś prezentujemy trzy najpopularniejsze.
Ćwiczenia wykonuj regularne 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj o oddechu i napinaniu mięśni. Każde ćwiczenie wykonaj w 3 seriach, po 15 powtórzeń w każdej.
Jakie ćwiczenia na plecy w domu?
Ćwiczenie nr 1
Ustaw się w pozycji pionowej, nogi rozstaw na szerokość bioder. Skrzyżuj ramiona na piersi, lekko ugnij kolana. Pochylaj się do przodu pamiętając o zachowaniu prostej linii kręgosłupa. Podczas pochylania i powrotu nie podnoś głowy. Zadbaj o to, by szyja i kręgosłup tworzyły jedną linię. Wróć do pozycji wyjściowej. Jeśli ćwiczenie to nie sprawia Ci ogromnych trudności, spróbuj skrzyżować ręce za głową. Z pewnością będzie trudniej.
Ćwiczenie nr 2
Wykonaj klęk podparty (kolana i dłonie na podłodze). Naprzemiennie unoś i prostuj nogę i rękę w konfiguracji prawa noga – lewa ręka i odwrotnie. Ćwiczenie wykonuj starannie i powoli, najważniejsza jest równowaga.
Ćwiczenie nr 3
Połóż się na brzuchu. Ręce wyciągnij przed siebie. Dłonie ustaw tak, by kciuki skierowane były do góry. Podnieś tułów, rozszerz ręce tworząc literę V – wytrzymaj kilka sekund. Nie opuszczaj tułowia – ręce rozłóż na boki – wytrzymaj kilka sekund. Nadal nie opuszczając tułowia wyciągnij ręce mocno do tyłu – wytrzymaj kilka sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj cały czas o kciukach.