Znajdź towarzystwo do sportu wśród 1234 osób z całej Polski.

Nie masz z kim ćwiczyć?

Dołącz do nas!
boot camp fitness obóz

Tu płacą za brodzenie w błocie

13/07/2014 Ewa Gazda

Nazywane są różnie: obozami fitness, treningami funkcjonalnymi czy kondycyjnymi. Tak naprawdę jednak wywodzą się z obozów dla rekrutów, które organizowała armia dla zweryfikowania liczby kandydatów i i odrzucić tych, którzy nie podołają ciężkiemu wojskowemu przeszkoleniu. Teraz każdy może sobie zafundować taką przyjemność. Boot campy to bowiem coraz popularniejsza forma spędzania urlopu – łączy ucieczkę z domu z niecodziennym wysiłkiem fizycznym.
Ćwiczenia na ogół mają miejsce na świeżym powietrzu, bo jak tu zmieścić poligon na sali gimnastycznej, i to często w polowych warunkach, na uboczu, w lesie, górach lub nad morzem. Treningi w głównej mierze polegają na połączeniu biegania, ćwiczeń siłowych, sprawnościowych i zadań, często przypominających te, którym muszą sprostać kandydaci na żołnierzy.
Tu nie ma miejsca na monotonię, lekkie przebieżki czy zabieg spa – te obozy to prawdziwa harówka. To ta różnorodność zapewnia funkcjonalność tych treningów. Kształtują wytrzymałość tlenową, wydolność, siłę, koordynację ruchową, refleks, elastyczność. Wzmacniają również kości zwiększają ruchomość stawów i wytrzymałość mięśni, a przede wszystkim poprawiają pracę serca.
Wszystko oczywiście przy akompaniamencie i motywacji trenera, który czuwa nie tylko nad rozmaitością wykonywanych treningów, ale i dyscypliną oraz tym byśmy pomimo bólu i zmęczenia stawiali się na każdych zajęciach. Brzmi jak tortury? No cóż, w końcu tylko ciężką pracą można dojść do kondycji i sukcesów. Boot camp gwarantuje, że wszystkie zostaną osiągnięte.
Co można na takich boot campach robić? Właściwie nie ma ograniczeń. Wśród proponowanych programów zajęć znaleźć można trening w parku linowym, wycieczki górskie, rowerowe, kajakowe, cross fit. Wyróżnić można zaś dwa podstawowe rodzaje boot campów: zwykły i special – z elementami poszczególnych dyscyplin.
W Polsce ten rodzaj aktywności nie należy do najpopularniejszych, co raczej wynika z braku obozów niż z niechęci urlopowiczów, ale na szczęście rozwija się dość dynamicznie. W Australii, Wielkiej Brytanii czy USA są one na porządku dziennym. Niektóre kurorty proponują nawet luksusowe wersje takich wypadów np. Boot Camp's Luxury Fitness Retreat a hiszpańskiej Ibizie, gdzie dzień zaczyna się od pobudki o 7 rano, 45 minutowego treningu kardio, śniadania i kolejnych zajęć – do wyboru: aeroboks, bieganie, rozciąganie lub gra zespołowa. Pomiędzy ćwiczeniami goście mogą wypoczywać w pięciogwiazdkowym hotelu lub skorzystać z masażu lu spa.
Dla tych, którzy wolą wytaplać się w błocie niczym bohaterka grana przez Demi Moore mogą wybrać się na G.I. Jane Bootcamp w Kent, w Wielkiej Brytanii. Tu dzień treningowy trwa aż 14 godzin i zaczyna się już o 5.30, ale nawet tak wczesna pobudka w łóżkach w jednej z wiktoriańskich sypialni posiadłości, nie może być przykrym doświadczeniem.

Źródło zdjęć: Big Bay Boot Camp 2012/cc/flickr

Tagi  boot camp , fitness , obóz

Komentarze:

ostatnie wpisy

Sportowy Fast Food: Szybki lunch

Latem jemy mniej, lżej i znacznie rzadziej niż zazwyczaj, ale mimo braku apetytu warto mieć coś w zanadrzu, szczególnie w środku dnia.

zobacz więcej

Przygotuj się na otwarte pływanie

O ile bieganie i jazda na rowerze nie sprawiają ci większych problemów, to pokonanie dystansu w wodzie nie jest już takie łatwe.

zobacz więcej

Sportowy fast food: Desery

Słodycze robione we własnej kuchni są najzdrowsze i najsmaczniejsze. A kiedy przygotowywać najlepsze rarytasy, jak nie podczas wakacji?

zobacz więcej

To ty dyktujesz zasady, według których ćwiczysz

Pamiętaj, to ty ustalasz zasady kiedy i gdzie będziesz ćwiczyć, a jak to mówią dla chcącego nic trudnego.

zobacz więcej

Pływanie jest dla wszystkich!

Badania się jednak na coś przydają, bo to udowodnione, że dzięki pływaniu zwiększa się pozytywne myślenie o 35 procent, jakość snu i ogólne samopoczucie o 25 procent. A więc do wody!

zobacz więcej
ROWER PŁYWANIE NARTY BIEGANIE PIŁKA NOŻNA GOLF PIŁKA RĘCZNA

PROGNOZA POGODY

JUTRO