Shoty przedtreningowe- czym są popularne pobudzające odżywki?

Osoby, które spędzają długie godziny na siłowni i wykonują ciężkie treningi fizyczne, potrzebują dodatkowego wsparcia organizmu, które uzupełni brakujące składniki i mikroelementy, których nie możemy dostarczyć wraz z posiłkami. Co więcej, mięśnie są niezwykle zmęczone i często mogą one odczuwać braki energii, a także siły, by podnieść określony ciężar. Wówczas potrzebne jest coś, co może dać przysłowiowego „kopa” i pobudzić mięśnie do ciężkiej i wytężonej pracy. Wówczas z pomocą przychodzą nam popularne shoty przedtreningowe. Jednak czym one właściwie są?

Skład shotów przedtreningowych i ich działanie

Shoty przedtreningowe to przede wszystkim kombinacja odpowiednich składników, które wykazują działanie pobudzające i motywują mięśnie do wytężonej pracy. W ich składzie na pewno znajdziemy:

shoty przedtreningowe
  • kofeinę- który jest składnikiem psychoaktywnym i ma działanie stymulująco-pobudzające. Oddziałuje ona na centralny układ nerwowy dzięki czemu zwiększa się refleks i poprawia koncentracja. Dzięki niej w energię zostają przetworzone kwasy tłuszczowe, a nie sam mięśniowy glikogen.
  • kreatyna- to niezwykle wartościowy składnik shotów przedtreningowych. To białko składające się z trzech, naturalnie występujących w organizmie aminokwasów, które są budulcami tkanki mięśniowej. Powoduje ona szybki przyrost energii, co sprawdza się świetnie w przypadku bardzo intensywnych ćwiczeń. Dzięki przedtreningówce z kreatyną można utrzymać trening na wysokim, intensywnym poziomie. Co więcej przyspiesza ona równie procesy regeneracyjne pomiędzy seriami ćwiczeń.
  • betanina- to zmodyfikowany aminokwas, który wywodzi się z buraka cukrowego. Wykorzystuje się ją zapobiegawczo minimalizując ryzyko zmian zakrzepowych czy chorób serca.
  • beta-alanina- tworzy ją podwójny aminokwas białka, który ma za zadanie wspomóc pracę mięśni. Odpowiada ona również za regulację pH w układzie mięśniowym. Pomoże również utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w mięśniach i zredukuje uczucie zmęczenie. Zapobiegnie też ona zakwaszaniu się mięśni i wzmocni ich wytrzymałość.
  • yerba mate- czyli wysuszone liście, z których przygotowuje się napar. Ma ona właściwości pobudzające i wzmacniające, jednocześnie oczyszcza ona organizm. Pomoże również wyregulować ciśnienie i zmniejszyć uczucie zmęczenia. 
  • l-tyrozyna- jest aminokwasem produkowanym naturalnie przez organizm. Jest to również neuroprzekaźnik adrenaliny, dopaminy czy noradrenaliny. Ich zwiększone wydzielanie pozytywnie wpływa na mięśnie.
  • jabłczan cytrypiny- który wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jest to nieodłączny element shotów przedtreningowych, który przyspiesza regenerację pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń siłowych.
  • aminokwasy BCAA- czyli leucyna, izoleucyna i walina. Stanowią one składnik białek mięśniowych, a najczęściej pozyskujemy te aminokwasy z pożywienia. W shotach przedreningowych aminokwasy BCAA zapewniają ochronę antykataboliczną.

Dlaczego shoty przedtreningowe mogą zwiększyć efektywność treningów?

Shoty przedtreningowe (link) są odżywkami, których działanie rozpoczyna się niezwykle szybko, bo już zaraz po przyjęciu. Wobec tego, w równie szybki sposób, przygotowują one i pobudzają mięśnie do zwiększonego wysiłku. Co więcej, wpływając na procesy regeneracyjne, sprzyjają nadbudowywaniu tkanki mięśniowej. Wobec tego nie tylko będziemy zdolni do większego wysiłku na treningu, ale równocześnie szybciej zauważymy jego efekty. Shoty przedtreningowe zapobiegają również wydzielaniu kwasu mlekowego i zakwaszaniu się mięśni, co sprawia, że nie doświadczymy bólu popularnie nazywanego „zakwasami”, a następnego dnia, nasze mięśnie znów będą gotowe do pracy.

Comments are closed.