Błonnik – czas odczarować popularny składnik diety!

Osoby prowadzące sklep z odżywkami, często nie informują swoich klientów o możliwych działaniach niepożądanych niektórych preparatów. Tak jest np. z błonnikiem, który przez miłośników „eko żywności” jest wręcz hołubiony.

Czy błonnik jest szkodliwy?

Żeby było jasne, błonnik nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Wręcz przeciwnie – jest on niezbędny w procesie trawienia i znacznie przyspiesza reakcje związane z przetwarzaniem materii. Niemniej należy pamiętać, że również i on może generować pewne zjawiska niepożądane. Mowa tu o:

– możliwości podrażnienia jelita, które jest zmienione chorobowo na skutek czynników zapalnych (choroba Crohna) i nowotworowych,

– ryzyku związanym z możliwością wystąpienia niedrożności jelit,

– wystąpieniu reakcji alergicznych u osób, które wykazują nadwrażliwość na jego działanie.

Dlaczego błonnik szkodzi?

Błonnik sprzedawany w sklepach z odżywkami ma tendencję do zwiększania swojej objętości w układzie pokarmowym. Jeśli nie jest popijany dużą ilością wody, może on nawet doprowadzić do konieczności operacyjnego usunięcia niedrożności jelita. Medycyna zna takie przypadki, z których kilka pojawiło się na terenie USA.

Podsumowanie

Przytoczony przykład błonnika potwierdza tezę, że nie każdy suplement jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Oczywiście błonnik jest każdemu człowiekowi bardzo potrzebny, ale jego przyjmowanie powinno wiązać się z posiadaniem stosownej wiedzy co do jego działania.

Sklep z odżywkami dostępny tutaj.

Comments are closed.