Kreatyna – co jest ważne podczas suplementacji?

Kreatyna (tj. kwas β-metyloguanidynooctowy) naturalnie występuje w naszych mięśniach, a jej suplementacja pozytywnie wpływa na przyrost beztłuszczowej masy ciała. Przyspiesza też regenerację i dodaje siły. Jest to suplement bardzo popularny, lubiany przez entuzjastów siłowni. Jak go suplementować, by było zarówno korzystnie, jak i bezpiecznie?

Dawkowanie kreatyny

Do wyboru mamy monohydrat (szybsze, bardziej gwałtowne efekty; lepiej wypada, jeśli chodzi o przyrost beztłuszczowej masy ciała) bądź jabłczan (efekty długofalowe, bardziej delikatny dla organizmu).

Są dwie szkoły dawkowania kreatyny. Pierwsza, ładowanie, zakłada suplementowanie raz na jakiś czas, w większej ilości, by pomóc swoim mięśniom. Druga metoda, ta bardziej popularna i bezpieczna, to suplementowanie kreatyny w każdy dzień, w który trenujemy np. 4 razy na tydzień. Zapobiega to efektom ubocznym, dając organizmowi się przyzwyczaić do substancji. Najlepiej jest zdać się na zalecenia producenta i spojrzeć, co jest napisane na ulotce, by nasz typ kreatyny zadziałał jak najlepiej.

Ile trzeba pić wody przy kreatynie?

Jednym ze skutków ubocznych suplementowania kreatyny może być odwodnienie, dlatego warto popić ją dwiema szklankami wody. Jeśli intensywnie trenujesz to z pewnością pijasz sporo wody, chociażby z racji zmęczenia na siłowni. Picie wody daje naprawdę wiele korzyści, w tym transport składników odżywczych, zbawiennie działa na skórę, zapobiega chorobom. Należy o tym pamiętać zwłaszcza, gdy jest się sportowcem – nawet amatorem.

Więcej odnośnie kreatyny można dowiedzieć się na https://swiatsupli.pl/blog/ile-trzeba-pic-wody-przy-kreatynie/

Comments are closed.