Znajdź towarzystwo do sportu wśród 1234 osób z całej Polski.

Nie masz z kim ćwiczyć?

Dołącz do nas!
tour de france francja kolarstwo jazda na rowerz...

Mundial będzie miał konkurencję - Tour de France

04/07/2014 Ewa Gazda

Piłkarze mają swój Mundial, tenisiści Wimbledon, pora więc, by kolarze zawładnęli czasem antenowym i sercami kibiców. Tegoroczna edycja Tour de France rusza już jutro. Kolarze przejadą 21 etapów, a najdłuższy z nich mierzyć będzie 237 etapów. Ale nie dajcie się zmylić, zawodnicy wystartują z Wielkiej Brytanii.
Rzadko się zdarza, że jednocześnie rozgrywane są aż trzy tak ważne imprezy sportowe. Wimbledon już jutro doczeka się finałów, Mundial walczy w ćwierćfinałach, a Tour de France stanie na linii startowej. Kibice biorą urlopy, by móc śledzić wszystkie naraz, sponsorzy zacierają ręce, bo może się okazać że będzie to najlepszy dla nich sezon w historii, a sportowcy robią wszystko by zadowolić i jednych i drugich
Ciężko jednak porównywać ze sobą wszystkie te dyscypliny. O ile tenisiści są przyzwyczajeni do kilkugodzinnych spotkań, podobnie jak piłkarze – choć tegoroczne mecze są wyjątkowo długie, to Tour de France jest największą żyletą w świecie kolarskim. Nie może się z nim równać żaden inny wyścig, bo zwycięstwem jest już samo ukończenie morderczej przeprawy przez alpejskie szczyty. Wymiękają tu nawet najwytrwalsi, bo walczą nie tylko z odległościami i wysokościami, ale i z własnymi słabościami. Kiedy mięśnie odmawiają już posłuszeństwa, kiedy ból jest tak silny, że nie są w stanie utrzymać kierownicy – jedyną motywacją pozostaje fakt, że każdy kolarz, który na samym końcu założy koszulkę lidera, zapisze się w historii tego sportu po wszech czasy.
Tu nie ma faworytów, bo tak naprawdę każdy ma szansę na zwycięstwo. Chyba jedynie za czasów Lance'a Armstronga mówiło się o jakimkolwiek faworycie. Kolarstwo nigdy nie było sportem indywidualnym, tu jak w żadnej innej dyscyplinie liczy się wsparcie drużyny i to ona tak naprawdę decyduje, kto z nich będzie najlepszy. Każda ze zgłoszonych grup, a w tym roku są ich 22 – po 10 zawodników w każdej, ma lidera, pod którego jazdę podporządkowują pozostali kolarze.
Po cichu wspomina się takie nazwiska jak Chris Froome – zeszłoroczny zwycięzca czy Alberto Contador, dwukrotny triumfator. Wśród zawodników zobaczymy aż 5 Polaków, najwięcej dotychczasowych edycji touru. Największe nadzieje pokładane są w Michale Kwiatkowskim, który w zeszłym roku był 11. Oprócz niego na starcie pojawią się Rafał Majka, Michał Gołaś, Maciej Bodnar i Bartosz Huzarski.
W tym roku 101. Tour de France wystartuje z Leeds w Wielkiej Brytanii. To podobno hołd w stronę triumfatorów dwóch ostatnich edycji Froome'a i Wigginsa– obaj są Brytyjczykami. W sumie przed kolarzami aż 21 etapów o łącznej długości 3664 km. Najdłuższy liczy 237 km i prowadzi z Carcassonne do Bagneres de Luchon. Meta tradycyjnie znajduje się w Paryżu, gdzie kolarze zawitają 27 lipca. Najtrudniejsze niewątpliwie będą etapy górskie, prowadzące przez Alpy – łącznie będzie ich 6. Z pewnością największą trudność sprawi zawodnikom wspięcie się na przełęcz Izoard, najwyższy punkt wyścigu, mierzący 2360 m n.p.m.
Prestiż i satysfakcja to nie jedyne nagrody, jakie czekają na kolarzy na mecie. W tym roku walczyć będą o 8 tys. euro za każde etapowe zwycięstwo, 20 tys. premii dla najbardziej walecznego kolarza i 450 tys. euro za triumf w wyścigu. Dopingować ich będzie aż 12 mln kibiców na trasie i pewnie drugie tyle przed telewizorami. Możecie do nich dołączyć. Jak co roku transmisje z wyścigu zapewnia Eurosport i to aż 80 godzin. Nie przegapcie takiej okazji.

Źródło zdjęć: Chris Brown/cc/flickr

Tagi  tour de france , francja , kolarstwo , jazda na rowerz...

Komentarze:

ostatnie wpisy

Sportowy Fast Food: Szybki lunch

Latem jemy mniej, lżej i znacznie rzadziej niż zazwyczaj, ale mimo braku apetytu warto mieć coś w zanadrzu, szczególnie w środku dnia.

zobacz więcej

Przygotuj się na otwarte pływanie

O ile bieganie i jazda na rowerze nie sprawiają ci większych problemów, to pokonanie dystansu w wodzie nie jest już takie łatwe.

zobacz więcej

Sportowy fast food: Desery

Słodycze robione we własnej kuchni są najzdrowsze i najsmaczniejsze. A kiedy przygotowywać najlepsze rarytasy, jak nie podczas wakacji?

zobacz więcej

To ty dyktujesz zasady, według których ćwiczysz

Pamiętaj, to ty ustalasz zasady kiedy i gdzie będziesz ćwiczyć, a jak to mówią dla chcącego nic trudnego.

zobacz więcej

Pływanie jest dla wszystkich!

Badania się jednak na coś przydają, bo to udowodnione, że dzięki pływaniu zwiększa się pozytywne myślenie o 35 procent, jakość snu i ogólne samopoczucie o 25 procent. A więc do wody!

zobacz więcej
ROWER PŁYWANIE NARTY BIEGANIE PIŁKA NOŻNA GOLF PIŁKA RĘCZNA

PROGNOZA POGODY

JUTRO