Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Białko to jeden z najpopularniejszych suplementów wśród osób na różnym poziomie zaawansowania. Często zdarza się tak, że ciężko jest dostarczyć nam odpowiednią ilość białka nie przekraczają zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego właśnie chętnie sięgamy po suplement w postaci sproszkowanego białka. Proszek wystarczy rozrobić z wodą lub mlekiem bezpośrednio przed spożyciem.

Jakie są rodzaje białka?

Odżywki białkowe różnią się między sobą źródłem pochodzenia białka. W sklepach możemy znaleźć odżywki na bazie białek mięsa, ryb, mleka bądź te wegańskie. Największą popularnością cieszą się odżywki na bazie serwatki z mleka. Takie białko jest dobrze przyswajalne, a dodatkowo jest w dobrej cenie. Białko serwatkowe dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się od siebie między innymi stopniem wchłanialności, oraz procentową zawartością białka.

Rodzaje białka serwatkowego

Najtańszym białkiem serwatkowym jest WPC, czyli koncentrat zawierający do 80% białka. Kolejnym jest izolat WPI, który charakteryzuje się zawartością białka na poziomie 95-98%. Największą zawartość białka ma hydrolizat białkowy, w skrócie WPH. Ma on nawet 100% białka, dzięki czemu nie zawiera tłuszczu i cukru. Jest to najlepsza opcja dla osób będących na redukcji, a także dla osób z nietolerancją laktozy.

Comments are closed.